piątek, 19 stycznia 2018

Liposukcja – zagrożenia, komplikacje

Jakie czynniki zwiększają ryzyko komplikacji?

Najbardziej niebezpiecznym czynnikiem zwiększającym ryzyko powstania komplikacji po liposukcji jest postawa chirurga, który odsysa zbyt wiele tłuszczu w trakcie jednego zabiegu. Ludzkie ciało może wytrzymać urazy chirurgiczne, aczkolwiek ma swoje granice. Jeśli pacjent prosi o odessanie dużej ilości tłuszczu, odpowiedzialny lekarz powinien podzielić zabieg na kilka etapów w odstępach od 3 do 4 tygodni.

Niebezpieczne jest także łączenie liposukcji z innymi zabiegami chirurgicznymi, takimi jak lifting twarzy, powiększenie piersi, czy chirurgia laserowa w ciągu jednego dnia.

Ryzyko związane z liposukcją

Zgodnie z obecną wiedzą medyczną, zabieg liposukcji jest niezwykle bezpieczny. Komplikacje występują rzadko, jeśli się natomiast pojawią, to dotyczą zwykle infekcji, krwawienia, owrzodzenia i uszkodzenia nerwów. Ryzyko związane z operacją zostało zdecydowanie ograniczone dzięki wprowadzeniu znieczulenia tumescencyjnego.

Liposukcja wiąże się także z pewnymi nieprzyjemnymi skutkami, takimi jak siniaki, obrzęki i miejscowe drętwienie.

Najczęstsze komplikacje po liposukcji.
Poważne powikłania związane z liposukcją zdarzają się rzadko u pacjentów, którzy:

       • Nie są nadmiernie otyli.
       • Nie żądają odessania dużej ilości tłuszczu w ciągu jednego zabiegu.
       • Nie poddają się innym zabiegom tego samego dnia.Liposukcja niesie jednak za sobą pewne ryzyka. Poniżej znajduje się lista zagrożeń, które na szczęście są rzadkością.


Zator w płucach – ten rodzaj komplikacji jest znanym ryzykiem związanym ze znieczuleniem ogólnym, otyłością oraz nadmiernymi urazami chirurgicznymi.

Infekcja – jej ryzyko zwiększa nieodpowiednia sterylizacja narzędzi chirurgicznych, stosowanie pianki na siniaki oraz wspomaganie liposukcji ultradźwiękami.

Krwiak – po liposukcji może wystąpić krwawienie do zamkniętej przestrzeni pod skórą.

Uszkodzenie nerwów – trwałe uszkodzenie nerwów występuje bardzo rzadko przy liposukcji tumescencyjnej. Znacznie częściej zdarza się w przypadku liposukcji wspomaganej ultradźwiękami.

Obrzęki – czasowy obrzęk obszarów poddanych liposukcji jest częścią naturalnego gojenia się i ustępuje zwykle w ciągu 4-12 tygodni.

Martwica skóry – oznacza śmierć komórek skóry wskutek urazu termicznego (oparzenia lub zamarznięcia), infekcji lub uszkodzenia naczyń krwionośnych dostarczających tlen do skóry.

Toksyczność lub reakcje alergiczne – mogą nastąpić wskutek podania każdego leku. Dotyczą zarówno znieczulenia ogólnego, jak i miejscowego.


Jakie są główne przyczyny śmierci po zabiegu liposukcji?

Najczęstsze przyczyny zgonów związanych z liposukcją to:
 • Zator w płucach (skrzepy krwi w płucach).
 • Infekcje.
 • Urazy narządów jamy brzusznej (wątroby, jelit) lub płuc.

6 komentarzy:

 1. Liposukcja należy do dość inwazyjych zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej. Jak każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań i komplikacji. Dlatego bardzo ważny jest wywiad ze specjalistą przed zabiegiem. Lekarz po dokładnym wysłuchaniu pacjenta na pewno opowie o wszystkich możliwych powikłaniach i wyjaśni jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać po zabiegu żeby komplikacji było jak najmniej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak jak zawsze, w przypadku liposukcji sprawdza się po prostu zdrowy rozsądek i ostrożność. Usuwanie zbyt dużej ilości tłuszczu może być niebezpieczne i odpowiedzialny lekarz poinformuje o tym pacjenta. Rozwój medycyny sprawia, że przy zachowaniu ostrożności tego typu zabiegi są bardzo bezpieczne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny artykuł dla każdej osoby mające jakieś wątpliwości i pytania na temat ogólnej medycyny estetycznej. Odpowiada on na wszystkie najważniejsze pytania.Prawda jest jednak taka,że trzeba znaleźć odpowiedni gabinet o dobrej renomie, najlepiej w większym mieście, takim jak np: Warszawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej, a mogłabyś napisać kiedyś więcej na temat produktów przeznaczonych do medycyny estetycznej i tego, gdzie je kupować? Szukam jakiejś dobrej firmy, ale nie mam pojęcia, na co zwrócić największą uwagę. Nie ukrywam, że zależy mi przede wszystkim na produktach o wysokiej jakości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry artykuł. Medycyna estetyczna stała się obecnie bardzo popularna, przez co ludzie zastanawiają się czy jest aby na pewno bezpieczna. Świadomość o różnego rodzaju oferowanych zabiegach jest ciągle mała, więc takie artykuły z całą pewnością pomagają w zrozumieniu tej dziedziny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super artykuł. Z pewnością trzeba uświadamiać ludzi w takich tematach.

  OdpowiedzUsuń