piątek, 19 stycznia 2018

Liposukcja – zagrożenia, komplikacje

Jakie czynniki zwiększają ryzyko komplikacji?

Najbardziej niebezpiecznym czynnikiem zwiększającym ryzyko powstania komplikacji po liposukcji jest postawa chirurga, który odsysa zbyt wiele tłuszczu w trakcie jednego zabiegu. Ludzkie ciało może wytrzymać urazy chirurgiczne, aczkolwiek ma swoje granice. Jeśli pacjent prosi o odessanie dużej ilości tłuszczu, odpowiedzialny lekarz powinien podzielić zabieg na kilka etapów w odstępach od 3 do 4 tygodni.

Niebezpieczne jest także łączenie liposukcji z innymi zabiegami chirurgicznymi, takimi jak lifting twarzy, powiększenie piersi, czy chirurgia laserowa w ciągu jednego dnia.

Ryzyko związane z liposukcją

Zgodnie z obecną wiedzą medyczną, zabieg liposukcji jest niezwykle bezpieczny. Komplikacje występują rzadko, jeśli się natomiast pojawią, to dotyczą zwykle infekcji, krwawienia, owrzodzenia i uszkodzenia nerwów. Ryzyko związane z operacją zostało zdecydowanie ograniczone dzięki wprowadzeniu znieczulenia tumescencyjnego.

Liposukcja wiąże się także z pewnymi nieprzyjemnymi skutkami, takimi jak siniaki, obrzęki i miejscowe drętwienie.

Najczęstsze komplikacje po liposukcji.
Poważne powikłania związane z liposukcją zdarzają się rzadko u pacjentów, którzy:

       • Nie są nadmiernie otyli.
       • Nie żądają odessania dużej ilości tłuszczu w ciągu jednego zabiegu.
       • Nie poddają się innym zabiegom tego samego dnia.Liposukcja niesie jednak za sobą pewne ryzyka. Poniżej znajduje się lista zagrożeń, które na szczęście są rzadkością.


Zator w płucach – ten rodzaj komplikacji jest znanym ryzykiem związanym ze znieczuleniem ogólnym, otyłością oraz nadmiernymi urazami chirurgicznymi.

Infekcja – jej ryzyko zwiększa nieodpowiednia sterylizacja narzędzi chirurgicznych, stosowanie pianki na siniaki oraz wspomaganie liposukcji ultradźwiękami.

Krwiak – po liposukcji może wystąpić krwawienie do zamkniętej przestrzeni pod skórą.

Uszkodzenie nerwów – trwałe uszkodzenie nerwów występuje bardzo rzadko przy liposukcji tumescencyjnej. Znacznie częściej zdarza się w przypadku liposukcji wspomaganej ultradźwiękami.

Obrzęki – czasowy obrzęk obszarów poddanych liposukcji jest częścią naturalnego gojenia się i ustępuje zwykle w ciągu 4-12 tygodni.

Martwica skóry – oznacza śmierć komórek skóry wskutek urazu termicznego (oparzenia lub zamarznięcia), infekcji lub uszkodzenia naczyń krwionośnych dostarczających tlen do skóry.

Toksyczność lub reakcje alergiczne – mogą nastąpić wskutek podania każdego leku. Dotyczą zarówno znieczulenia ogólnego, jak i miejscowego.


Jakie są główne przyczyny śmierci po zabiegu liposukcji?

Najczęstsze przyczyny zgonów związanych z liposukcją to:
 • Zator w płucach (skrzepy krwi w płucach).
 • Infekcje.
 • Urazy narządów jamy brzusznej (wątroby, jelit) lub płuc.

10 komentarzy:

 1. Liposukcja należy do dość inwazyjych zabiegów z dziedziny medycyny estetycznej. Jak każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań i komplikacji. Dlatego bardzo ważny jest wywiad ze specjalistą przed zabiegiem. Lekarz po dokładnym wysłuchaniu pacjenta na pewno opowie o wszystkich możliwych powikłaniach i wyjaśni jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać po zabiegu żeby komplikacji było jak najmniej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak jak zawsze, w przypadku liposukcji sprawdza się po prostu zdrowy rozsądek i ostrożność. Usuwanie zbyt dużej ilości tłuszczu może być niebezpieczne i odpowiedzialny lekarz poinformuje o tym pacjenta. Rozwój medycyny sprawia, że przy zachowaniu ostrożności tego typu zabiegi są bardzo bezpieczne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny artykuł dla każdej osoby mające jakieś wątpliwości i pytania na temat ogólnej medycyny estetycznej. Odpowiada on na wszystkie najważniejsze pytania.Prawda jest jednak taka,że trzeba znaleźć odpowiedni gabinet o dobrej renomie, najlepiej w większym mieście, takim jak np: Warszawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej, a mogłabyś napisać kiedyś więcej na temat produktów przeznaczonych do medycyny estetycznej i tego, gdzie je kupować? Szukam jakiejś dobrej firmy, ale nie mam pojęcia, na co zwrócić największą uwagę. Nie ukrywam, że zależy mi przede wszystkim na produktach o wysokiej jakości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry artykuł. Medycyna estetyczna stała się obecnie bardzo popularna, przez co ludzie zastanawiają się czy jest aby na pewno bezpieczna. Świadomość o różnego rodzaju oferowanych zabiegach jest ciągle mała, więc takie artykuły z całą pewnością pomagają w zrozumieniu tej dziedziny.

  OdpowiedzUsuń
 6. Super artykuł. Z pewnością trzeba uświadamiać ludzi w takich tematach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Warto pamiętać o tym, by przeprowadzać takie zabiegi w sprawdzonych miejscach i na sprawdzonych produktach. Ja ostatnio miałam okazję po raz pierwszy sprawdzić Juvederm Ultra Smile

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dobry artykuł, oby powstawało takich jak najwiecej. Osób zainteresowanych takim zabiegiem interesują wszystkie najważniejsze informacje. Od tego jak się przygotować, do wiadomości, co należy robić po samym zabiegu. Dlatego takie teksty są potrzebne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dobrze, że mówi się o powikłaniach związanych z tego typu zabiegami. Oczywiście w niektórych przypadkach są one wskazane lub po prostu osoby preferują tego typu rozwiązanie, ale lekarz zawsze powinien kłaść nacisk na zdrową dietę i aktywny tryb życia.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawy artykuł. Ogólnie medycyna estetyczna jest dość ciekawą branżą tak samo jak na przykład chirurgia.

  OdpowiedzUsuń